Hellouuu pitkästä aikaa ja hyvää alkanutta uutta vuotta 2026! Mun täytyi oikein palata kurkkaamaan mitä tavoitteita olin asettanut "raksavuodelle" 2025, sillä en muistanut enää mitään. Mutta tässähän näyttää käyneen niin, että tavoitteen asetanta vuodelle 2025 jäi kokonaan tekemättä. Ja toisaalta ihan hyvä niin, sillä meillähän ei valmistunut vuonna 2025 raksan saralla oikeastaan mitään.
Vuosi 2025 oli siis niin sanotusti välivuosi raksajuttujen osalta. Mitään ei tehty ja mitään ei siten valmistunutkaan. Sisätiloissa toki teimme pieniä muutoksia, mutta piha-alueet säilyivät yhä keskeneräisinä. Välivuosi oli hyvä juuri nyt vaihtoehto myös taloudellisen tilanteen kannalta, sillä olin itse koko vuoden pois töistä kotona perhevapailla, mikä tietysti näkyy heilahduksena myös tilin saldossa. Tuloja oli luonnollisesti vähemmän, jolloin ihan kaikkien rakennusjuttujen toteuttaminenkaan ei olisi oikein onnistunut.
Sisätiloihin asensimme mm. muutamia led-nauhoja, jotka piristävät ihanasti sisustusta. Osa led-nauhoista asennettiin kalusteisiin ja oseinään tai kattoon. Epäsuora valaistus on näyttävä ja kaunis lisä sisustukseen, mikä tekee ylipäätään sisustuksesta lämpöisemmän ja pehmeämmän. Muuten meillä on ainakin toistaiseksi vielä aika pelkistetty sisustus seinien osalta, joten on kiva, että valoilla saa luotua ilmeikkyyttä kotiin. Näistä led-nauhoista voisin toteuttaa ihan erillisen julkaisun, sillä ainakin Instagramissa nämä herättivät kovasti kiinnostusta.
Hävettää melkein myöntää, mutta sisätilojen osalta meillä on tekemättä edelleen sängynpääty. Ollaan asuttu tässä kodissa jo reilu kolme vuotta ja edelleen se sängynpääty on tekemättä. Mikään kovin työläs rakennushommahan se ei olisi, mutta koen itse isoimpana haasteena materiaalien ja tyylien laajan kirjon. Moni vaihtoehto miellyttää silmää, joten on tosi vaikea valita minkä värisen, millaisesta materiaalista ja minkä kokoisen sängynpäädyn sitten tekisikään? Laatasta tehty sängynpääty on myös uutena juttuna ihastuttanut, mutta en tiedä sopisiko se kuitenkaan meille. Saapa nähdä saadaanko tänä vuonna sängyn päätyä tehtyä, haha.
Mitä raksatavoitteita asetetaan vuodelle 2026?
Vuodelle 2026 uskallan varovaisesti asettaa muutamia tavoitteita raksajuttujen saralla. Sängynpääty voisi olla kiva saada tehtyä, mutta sitä en uskalla tähän listaan enää edes kirjoittaa, kun se on vuodesta toiseen siirtynyt. Sisätilojen osalta meillä on pari pikku juttua, jotka halutaan tehdä tämän vuoden aikana ja piha-alueilla olisikin sitten isompia projekteja odottamassa toteutusta.
Vuoden 2026 aikana olisi kiva jos...
- Saataisiin pihaan vihdoin nurmikko (joko istutettuna tai siirtonurmena)
- Hankitaan rinteisiin isompaa kiveä tai louhittua kiveä
- Saataisiin jatkettua kuusiaitaa eteenpäin ja korjattua kuolleet kohdat
- Terassi vihdoin viimeisteltäisiin toisen päädyn osalta
- Terassin toiseen päätyyn tuija-aidan viereen rakennettaisiin askelmat/portaat alas sivupihalle
- Jäteastioille valmistuisi roskakatokset
Nuo kuusi varovaista tavoitetta kodin ulkoalueisiin liittyen uskallan heitellä ilmoille ja toivoa, että edes osa niistä saadaan hoidettua pois alta. Ensisijaisina näkisin ehdottomasti nuo rinteiden kivet ja nurmikon, sillä ne lisäisivät asumismukavuutta välittömästi.
Muut listauksen kohdat ovat enemmän toissijaisia ja sellaisia, jotka voidaan tehdä jos intoa riittää. Kuusiaita olisi toki myös kiva saattaa loppuun, mutta ainakaan viime vuonna vastaan ei tullut riittävän korkeita ja järkevän hintaisia kuusia. En tiedä pitäisikö loppuosa kuusiaitaa istuttaa vähän matalempaa kuusta sivupihalta etupihan puolelle.
Näillä merkeillä on hyvä jatkaa uutta alkanutta vuotta 2026!






Share your opinion:
Jätäthän vain asiallisia kommentteja.
Kiitos kommentistasi!